Dalia czerwona

Dalie czy Georginy ?

Produkcja Dalii i przeznaczenie roślin (Dahlia cultorum)

 

Produkcja Dalii bo tak nazywamy te rośliny w naszym gospodarstwie od kilku lat jest jedną z nowych gałęzi produkcji. Co roku pozyskujemy z rynku nowe odmiany które rozmnażamy według własnych ocen ich przydatności. Jedną z Grup które kultywujemy są odmiany dekoracyjne bukietowe. Te odmiany nadają się do użytku florystycznego czyli odmian z których można zrobić bukiety kwiatów na różne okazje. Docelową grupa kwiatów jest dla nas pakiet dalii ślubnych. Rośliny te zazwyczaj w kolorze białym lub przechodzącym w kolor kremowy ale jednak w kolorze jednolitym a nie wielokolorowym stanowią materiał do produkcji wiązanek bukietowych do dekoracji kościołów, sal balowych, domów, imprez okolicznościowych…

Przechowywanie Dalii

 

Dalie a raczej bulwy tych roślin są podobne do ziemniaków. Wymagają wykopywania na zimę i przechowywania w odpowiedniej temperaturze aby bulwy wiosną nadawały się do sadzenia. O powodzeniu przechowywania Dalii decyduje wiele czynników które rozpoczynają się w momencie kiedy producent decyduje się na wykopanie bulw jesienią. Robi się to po wystąpieniu pierwszych przymrozków zazwyczaj w drugiej połowie października. Bulwy muszą być starannie wykopane. Nie mogą być okaleczone. Każde silne przygniecenie bulwy powoduje jej uszkodzenie. Uszkodzona bulwa dalii gnije i nie nadaje się do sadzenia dlatego już przy wykopywaniu roślin należy zwrócić szczególną uwagę na sam proces wykopywania aby nie uszkodzić bulw. Po wykopaniu bulwy należy przesuszyć na polu przed złożeniem ich do przechowalni. Chodzi o to aby zasuszyć skórkę która jest po wykopaniu bulwy dalii jeszcze dość miękka. Zasuszanie zazwyczaj może trwać krócej lub dłużej. O tym decydują warunki pogodowe. Jeśli spodziewany jest mróz należy zebrać rośliny do przechowalni wcześniej ale rozłożyć je na jak największej powierzchni aby skórka nieco się zasuszyła. W naszych warunkach suszymy rośliny około jednego do dwóch tygodni na polu i następnie przywozimy do przechowalni rozkładając je codziennie na jak największej powierzchni co pozwala na odparowanie wilgoci z bulw. Codziennie dokładamy warstwę po warstwie i dzięki temu bulwy dobrze podsuszone nie są narażone na rozwój szkodliwych patogenów zwłaszcza grzybowych które powodują szybkie gnicie. Po około miesiącu przechowywania w przechowalni bulw dalii przystępujemy do profilaktycznych zabiegów aby zapobiec rozprzestrzenianiu się ewentualnych chorób grzybowych. Najlepszą a zarazem najtańszą w naszej ocenie jest stosowanie wody utlenionej 35% technicznej zmieszanej z koloidem srebra dostępnej dla rolników w każdym sklepie czy nawet w sieci internetowej. Woda utleniona jest silnym utleniaczem dlatego należy zachować szczególną ostrożność podczas jej stosowania. Do stosowania wody utlenionej nie są potrzebne żadne kursy chemizacyjne ani nie jest to zabronione przez prawo.  Opryskiwanie roślin 5% – 10 % roztworem powoduje skuteczne usuwanie chorób grzybowych z powierzchni bulw dalii. Jest nieszkodliwa dla roślin. Wydaje się że rośliny potraktowane woda utlenioną lepiej rosną. Skóra człowieka po kontakcie z wodą utlenioną staje się biała i szczypie. Należy zachować ostrożność przy stosowaniu tego środka ochrony roślin.

Dodatkowo w przechowalni stosujemy ozonowanie bulw dalii. Ozonatory dostępne w sprzedaży bardzo dobrze spełniają swoją rolę nie tylko jako odświeżacze powietrza ale także zapobiegają rozwojowi chorób. Cząsteczka toksycznego ozonu jest bardzo nietrwała i szybko rozpada się do życiodajnego tlenu. Ozon również skutecznie niszczy larwy i owady, w tym muchy, komary, roztocza, uciążliwe rybiki, a także gryzonie myszy, szczury nie przepadają za zapachem tego specyfiku.

 

Sadzenie roślin

 

Sadzenie roślin rozpoczynamy gdy temperatura ziemi ( warstwy ornej w której uprawiamy rośliny ) ma co najmniej osiem stopni Celsjusza i minie niebezpieczeństwo wiosennych przymrozków. Dobrym terminem jest początek maja. Zazwyczaj ziemia jest już dostatecznie ogrzana a zasypanie bulw dalii chroni je przed zazwyczaj spodziewanymi przymrozkami w połowie maja (Zimni ogrodnicy Pankracy, Serwacy i Bonifacy ; 12, 13, 14 maja) i Zimna Zośka 15 maja. Zimna Zośka, czyli 15 maja, to dzień, kiedy często nagle ponownie pojawiają się nocne przymrozki. Przyjmuje się, że po tym terminie noce powinny być wolne od minusowych temperatur. Po długim czasie występowania wyżu barycznego następuje zmiana cyrkulacji atmosferycznej. Rośliny Dalii po tym terminie wypuszczą na powierzchni ziemi pierwsze pędy. Po około dwóch tygodniach od wypuszczenia pędów rozpoczynamy pierwsze nawożenie roślin. Najlepiej zastosować nawozy wieloskładnikowe zawierające co najmniej trzy składniki: NPK ( Azot, Fosfor , Potas) w składzie zrównoważonym np. NPK 18-18-18 w ilości odpowiadającej powierzchni uprawy a także wynikom analiz glebowych.

 

Pielęgnacja Roślin Dalii – Georginii

 

W czasie letnich upałów należy zadbać o wilgotność gleby. Już jednokrotne obfite podlewanie zapewni roślinom odpowiedni turgor liści i kwiatów co przekłada się na jakość produkcji. Gdy rośliny osiągną wysokość „do pasa” należy ich skrócić „do kolana” zapewni to obfite kwitnienie bo wyrosną nowe pędy z międzywęźli i wyrośnie ich więcej. Dodatkowym plusem takiej operacji jest to że roślina nie będzie zbyt wysoka i nie wyłamie jej wiatr który pojawia się zwłaszcza podczas letnich burz z silnymi opadami deszczu. Kwitnące części rośliny ścinamy w fazie dojrzałości gdy pąk kwiatowy jest już wybarwiony ale nie w pełni rozwinięty/rozkwitnięty. Jest taka zasada, że im dłuższy pęd tym roślina dłużej jest w stanie zachować świeżość w wazonie. Długie czy też wysokie wazony sprawdzą się bardziej w dekoracji tego typu kwiatami niż szerokie i niskie czy też krótkie ich odpowiedniki.

 

Więcej informacji oraz

Kurs układania dalii dostępny na naszej stronie internetowej.

 

https://szkolenia.agrobiz.pl

 

 

napisz komentarz